Tosan Motor

روش شارژ موتور سیکلت برقی

روش شارژ موتور سیکلت برقی

یکی از دغدغه­ های دارندگان موتور برقی، شارژ کردن موتور برقی­‌های خود است. همانطور که می­دانید، موتور سیکلت‌های برقی انرژی مورد نیاز خود را از باطری تأمین می‌کنند. اگر انرژی الکتریکی باطری تمام و به طور کامل تخلیه شود، موتور برقی از حرکت باز می‌ایستد. با این وجود، باطری‌ موتور برقی‌­ها به صورتی طراحی‌شده‌اند که قابلیت استفاده و شارژ شدن مجدد را دارند و در صورت اتمام جریان تولید شده توسط باطری، استفاده مجدد از آنها امکان‌­پذیر است. در تمامی موتور برقی‌­های تولید شده، یک پارامتر با عنوان ظرفیت باطری وجود دارد. این پارامتر به ‌عنوان معیاری برای میزان شارژ موتور سیکلت در نظر گرفته‌ شده و واحد اندازه‌گیری آن، آمپر-ساعت یا کیلو‌وات-ساعت است.

اگر بخواهیم تعریف ساده­ای از ظرفیت باطری داشته باشیم: مقدار انرژی است که می‌توان از باطری در یک جریان ثابت از حالت شارژ کامل تا خالی شدن کامل دریافت کرد. بیشترین ظرفیت باطری هنگامی است که در حالت شارژ کامل قرار دارد. همچنین بیشترین ظرفیت باطری در واقعیت، کمتر از حالت درج‌ شده روی باطری است. به ‌عنوان ‌مثال ظرفیت باطری موتور سیکلت‌های Energical، عدد 11.7 ثبت‌ شده، این در حالی است که بیشترین ظرفیت باطری 13.3 کیلووات ساعت درج‌ شده است.

شارژ موتور برقی در کشور‌های پیشرفته به دو صورت خانگی و ایستگاه‌های ساخته ‌شده جهت شارژ موتور و خودرو‌های الکتریکی صورت می‌گیرد. البته به دلیل هزینه، راحت‌تر بودن و عدم ایستگاه­‌های شارژ موتور برقی و خودرو در شهرها، روش اول بسیار فراگیر‌تر است. در کشور عزیزمان ایران نیز با توجه به این که هنوز ایستگاه‌های شارژ خودرو و موتور‌های برقی ساخته نشده‌، استفاده از روش اول کاربردی‌تر است. حال در ادامه بیشتر با روش شارژ موتور سیکلت برقی‌ آشنا خواهیم شد.

چگونه موتور سیکلت برقی خود را شارژ کنیم؟

انتخاب بیشتر صاحبان موتور سیکلت‌های برقی استفاده از سوکت خانگی جهت شارژ موتور برقی خود است؛ اما این روش محدودیت نرخ شارژ 3 کیلووات را دارد که در حالت طبیعی شارژ شدن، این مقدار در اثر مقاومت سیم‌های انتقال جریان و نوسانات جریان برق، حتی تا 2.3 کیلووات نیز کاهش می‌یابد. به‌عنوان‌ مثال در یک موتور سیکلت برقی با ظرفیت باطری معمولی 12.5 کیلووات ساعت، با نرخ شارژ شدن 2.3، تقریباً 5 ساعت زمان لازم است که باطری به‌ طور کامل شارژ شود. شما می­توانید در زمان پارک کردن موتور در گاراژ یا خانه در موقع شب، اوقات کاری یا در طول روز، به ‌راحتی موتور سیکلت برقی خود را به ساده و کم‌هزینه‌ترین روش ممکن شارژ کرد.

سوکت نوع دوم در روش خانگی شارژ موتور برقی

در روش خانگی و دستی شارژ موتور برقی از سوکت‌های شاخه‌ای استفاده می‌شود. یکی از پرکاربردترین سوکت‌ها، سوکت‌های نوع دوم برای موتور‌های الکتریکی است. این سوکت‌ها یک استاندارد صنعتی برای خودرو‌های الکتریکی هستند که اغلب در فروشگاه‌های لوازم‌ یدکی این خودروهای برقی به راحتی قابل ‌دسترس هستند. سوکت نوع دوم همچنین به نام‌ سوکت‌های نر و ماده یا منکز در بازار‌ وجود دارند. شکل کلی این سوکت‌ها هنگام متصل شدن کامل به‌صورت استوانه‌ای است. این سوکت شامل چندین شاخه و یک محافظ پلاستیکی در اطراف این شاخه‌ها و محافظ پلاستیکی دیگری در طرف دیگر است که با جفت شدن هر دو، اتصال برقرار می‌شود.

در ابتدای تولید، این سوکت‌ها با نرخ شارژ کردن متفاوتی ساخته شدند و بیشترین سرعت شارژ موتور در جریان تک فازی، 7.2 کیلووات برای این سوکت‌ها به ثبت رسیده است که در مقایسه با دیگر شارژ‌های معمولی حدود 3 ساعت در زمان شارژ موتور سیکلت برقی صرفه‌جویی می‌شود. البته سوکت‌های نوع دوم برای جریان‌های سه فازی نیز وجود دارند اما به دلیل هزینه بالای راه‌اندازی جریان سه فازی در منازل، خرید این سوکت‌ها پیشنهاد نمی‌شود. سوکت‌­های جریان سه فازی به دلیل نرخ بالای شارژ کردن تا 43 کیلووات، بیشتر در ایستگاه‌های شارژ موتور برقی و خودروهای الکتریکی به کار می‌روند.

شارژر­های جریان مستقیم به‌ جای جریان متناوب

شارژرهای جریان مستقیم به ‌طور معمول سرعت شارژ بیشتری نسبت به شارژرهای جریان متناوب دارند. به همین دلیل بیشتر در ایستگاه‌های شارژ موتور سیکلت و خودروهای الکتریکی دیده می‌شوند. در حال حاضر تنها موتور‌های هارلی دیویدسون و انرژیکا دارای شارژرهای جریان مستقیم هستند که قادر است بیشتر از 80 درصد ظرفیت باطری را در عرض چهل دقیقه شارژ کند. ایستگاه‌های جریان مستقیم به ‌ندرت ساخته‌ می­شوند و دلیل آن‌ هم هزینه زیاد نصب و استفاده از این ایستگاه‌ها است. همچنین به دلیل اینکه در جریان مستقیم، مقدار جریان زیادی در لحظه وارد باطری می‌شود، ممکن است در طولانی ‌مدت باعث کاهش عمر باطری گردد. تفاوت کلیدی بین جریان متناوب یا آن برد و مستقیم یا آف برد، این است که در جریان متناوب با عبور جریان از مدار، مقدار جریان مستقیم مورد نیاز برای شارژ باطری تأمین می‌شود ولی جریان مستقیم وارد باطری می‌شود و ممکن است باعث کاهش بازده باطری در دراز مدت شود.  

هزینه شارژ موتور سیکلت برقی چقدر است؟

در جواب می‌توان گفت هزینه شارژ بستگی به این دارد که شما بابت شارژ موتور برقی خود تا چه مقدار می­خواهید هزینه کنید. واحد پرداختی شارژ موتور سیکلت برحسب کیلووات ساعت است و در ایستگاه شارژ مقدار پولی که پرداخت می‌کنید برحسب مقدار کیلوواتی است که برای شارژ موتور سیکلت شما مصرف ‌شده است. در بعضی ایستگاه‌های شارژ موتور برقی شما هزینه‌ای در لحظه پرداخت نمی‌کنید ولی در عوض حق اشتراک ماهیانه دارید. یعنی چنانچه شما حق اشتراک ماهیانه را بپردازید، می‌توانید از ایستگاه، شارژ دریافت نمایید. ممکن است در طول ماه اصلاً از موتور سیکلت برقی خود استفاده نکنید یا بالعکس به‌ کرات از ایستگاه، شارژ موتور برقی دریافت نمایید. به همین دلیل، فقط کافی است حق اشتراک را از قبل پرداخت کرده باشید.

آنچه در موارد فوق ذکر شد، هزینه‌های مربوط به شارژ در ایستگاه‌های شارژ درون ‌شهری است. در روش خانگی و با استفاده از سوکت‌های مخصوص شارژ موتور برقی استفاده می‌شود. بنابراین دیگر لازم نیست هزینه‌ای را در لحظه پرداخت کنید و در عوض هزینه شارژ ماهیانه روی قبض برق خانه صادر می‌شود و شما باید آن را پرداخت کنید. یکی از بیشترین سؤالاتی که دارندگان موتور سیکلت‌های برقی دارند، این است که:

 با هر بار شارژ کامل بیشترین مسافتی که با موتور سیکلت می‌توان طی کرد چقدر است؟

به ‌طور دقیق نمی‌توان عددی را برای پاسخ به این سؤال مطرح کرد؛ اما می‌توان گفت که با هربار شارژ موتور برقی، این عدد بستگی به ظرفیت باطری، وزن، آئرودینامیک، شرایط آب و هوایی و سرعت رانندگی خواهد داشت. به طور میانگین در یک موتور سیکلت برقی با ظرفیت باطری 13 الی 14 کیلووات و با در نظر گرفتن یک شرایط معمولی و سرعت متوسط، حداکثر مسافت بین 100 الی 160 مایل خواهد بود. با این ‌حال با تغییر هر یک از پارامترهای گفته ‌شده، این محدوده نیز کاهش می‌یابد.

شرکت توسن موتور

آیا به دنبال خرید بهترین موتور برقی هستید و نمی­دانید چه برندی را خریداری کنید؟ یا در نحوه شارژ موتور برقی خود نیاز به راهنمایی بیشتری دارید؟ شما می­توانید از طریق تماس با … یا ارتباط با پشتیبانی سایت توسن موتور، پاسخ تمامی سوالات خود را بیابید. همچنین اگر تجربه­ای درباره روش شارژ موتور برقی دارید، نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.