Tosan Motor

انواع موتور برقی

انواع موتور برقی

به طور ساده موتور برقی یک موتور سیکلت است که به جای بنزین از نیروی الکتریسته برای حرکت استفاده می‌کند. حال به این سوال پاسخ دهیم که اصلا چرا باید از موتور سیکلت‌های برقی استفاده کنیم؟ موتور سیکلت‌های برقی یک مفهوم تازه‌ای هستند که کم کم به یک انتخاب مناسب برای دوچرخه سوران و دوست‌داران طبیعت تبدیل می‌شوند. دنیای ماشینی، به سمت سبز شدن و دوست‌دار طبیعت بودن پیش می‌رود. تغییرات اقلیمی به وجود آمده، باعث به وجود آمدن نگرانی و همچنین کم شدن منابع سوخت‌های فسیلی شده است و این حس را به بشر امروزی منتقل کرده است که باید به سمت عصر الکترونیکی گام بردارد؛ به طوری که در چشم انداز‌ سال 2040 توقف فروش بنزین و سوخت‌های دیزلی پیش‌بینی شده است. این بدان معناست که شما قادر به خرید یک موتور سیکلت بنزینی در بیست سال آینده نخواهید بود و تنها موتورهای برقی و هیبریدی وجود دارند. پس آری، شما بالاخره به یک موتور سیکلت برقی نیاز خواهید داشت و خبر خوب این است که استفاده از این موتورها مزایای زیادی علاوه بر آلودگی کمتر هوا دارد از جمله:

  • گشتاور و قدرت ثابت و بدون نوسان نسبت به موتور‌ سیکلت‌های بنزینی
  • هزینه نگهداری کمتر: موتور­‌های برقی به دلیل داشتن قطعات جداشدنی کمتر، عدم استفاده از روغن، قطعاتی چون فیلتر هوا، تسمه تایم و در بعضی مدل‌ها حتی کلاچ و جعبه دنده، هزینه‌ نگه‌داری کمتری نسبت به موتور سیکلت‌های بنزینی دارند. موتور­‎‌های برقی شاید در هنگام خرید قیمت بالاتری نسبت به موتور‌سیکلت‌های بنزینی داشته باشند؛ اما در طولانی مدت در هزینه‌های شما بسیار صرفه جویی خواهد شد.
  • رانندگی راحت‌تر: موتور­‌های برقی رانندگی راحت‌تری نسبت به موتور‌های بنزینی دارند که این برای رانندگانی که علاقه به صحبت کردن یا آهنگ گوش کردن هنگام رانندگی، بسیار مناسب است.
  • رانندگی شهری: همانطور که می‌دانید در شهرهای شلوغ، ترافیک جزئی از زندگی شهری شده است. ماشین و موتور‌های بنزینی در هنگام ترافیک، به دلیل درجا کار کردن سوخت بیشتری مصرف می‌کنند ولی موتور‌­های برقی درهنگام توقف انرژی کمتری مصرف می‌کنند و خود این عامل یک جنبه اقتصادی نیز دارد.
  • وزن کمتر: موتور­ سیکلت‌های برقی به دلیل داشتن قطعات کمتر نسبت به موتور‌ سیکلت‌های بنزینی وزن کمتری دارند.

موتور­های برقی نیز مانند همتایان بنزینی خود انواع مختلفی دارند. موتور‌های آفرود که بیشتر خارج از شهر کاربرد دارند و به موتور کراس، اندرو بیابانی یا داکار تقسیم­بندی می‌شوند. مدل‌های دیگر مسابقه‌ای و استریت یا همان خیابانی نیز وجود دارند که جزء مدل‌های اسپرت موتورهای برقی هستند. نوع آخر این موتورها بیشتر جنبه تجملی و تفریحی دارند مانند مدل‌های گلدوینگ و هارلی دیویدسون.

بهترین مدل موتور­های برقی

در این قسمت قصد داریم شما را بیشتر با بهترین موتور سیکلت‌های برقی آشنا کنیم. مدل‌های مختلفی از موتورسیکلت‌های برقی در بازار وجود دارند. دسته‌بندی موتورسیکلت‌ها به طور کلی براساس نوع کاربرد و حجم موتور آنها صورت می‌گیرد. سوپربایک‌ها، کروز، اسپرت، چند منظوره، مسافرتی و کراس مدل‌های مخلتف موتور سیکلت‌های برقی هستند.

موتور برقی مدل هارلی

 بیشتر افراد موتور باز، عاشق موتورهای سنگین و بزرگ هستند و علاقه‌ای به سبک موتورهای کوچک مانند موتورهای وسپا ندارند. این موتورهای غول پیکر، حس ابهت را به راننده موتور سیکلت منتقل می‌کنند. از بهترین نمونه‌های موتورهای این سبکی، موتورهای هارلی دیویدسون، مشهور به پسران بد آمریکایی هستند. این موتورسیکلت‌ها با ظرفیت باطری بالا طی مسافت طولانی در هر نوبت شارژ (البته بسته به نوع استفاده از موتور سیکلت)، پیشینه سرعت بالا و وزن مناسب، در عرض 3 ثانیه سرعت آن از صفر به 60 مایل بر ساعت می‌رسند.

موتور سیکلت برقی زنبوری

سبک دیگری از موتور سیکلت‌ها، موتورهای برقی وسپا یا موتور زنبوی است. این موتور سیکلت‌ها ظاهر کوچک و ساده‌ای دارند که فضای کمتری اشغال می‌کنند و بیشتر در شهرهای شلوغ و پرجمعیت کاربردی هستند. اولین بار این سبک موتورها در ایتالیا دیده شدند و کم‌­کم توسعه پیدا کردند. رینگ و لاستیک این موتورها اندازه کوچکی دارند و سرعت کمتری نسبت به دیگر موتورها دارند.در حال حاضر به دلیل قیمت ‌بالای این موتور سیکلت‌ها و همچنین حمایت از تولید داخلی، واردات این موتور سیکلت‌ها ممنوع شده است.

موتور سیکلت‌ برقی کروز

این سبک موتور سیکلت‌های برقی برای رانندگی‌های طولانی مدت طراحی شده‌اند و در طول رانندگی کمترین خستگی را به بدن راننده منتقل می‌کند. شاسی این موتور سیکلت‌ها تا حد قابل قبولی نرم و ارتفاع آن نزدیک به سطح زمین در نظر گرفته شده است. در این سبک موتور سیکلت، به ترک نشین توجه زیادی می‌شود و زین و رکاب ترک هم به بهترین شکل طراحی و در جای مناسب قرار گرفته‌اند تا آسایش را برای ترک نشین به ارمغان بیاورد. رینگ و لاستیک این موتورها نسبتا پهن است تا به راحتی به سطح جاده بچسبد و حس خستگی کمتری را به راکب منتقل کند.

موتور برقی کراس

موتور کراس یا موتور پرشی که بیشتر در جاده‌های کوهستانی و مسیر سخت به کار می‌روند و کمتر در جاده‌های شهری دیده می‌شوند. چرخ‌های این موتورها، بزرگ و هم اندازه هستند و از تایر‌های عاج‌دار در این موتورسیکلت‌ها استفاده می‌شود. مرکز ثقل این موتورها در مرز بدنه قرار دارد و ارتفاع زین تا سطح زمین نسبت به دیگر مدل‌های موتور سیکلت بیشتر است به همین دلیل خرید این موتور سیکلت‌ها به افراد کوتاه قد توصیه نمی‌شود. مدل‌شهری این موتورها تریل نام دارند که ظاهر مجلل دارند و برخلاف هم نوع دیگر خود بیشتر برای جاده‌های آسفالت شهری به کار می‌روند و ارتفاع زین تا سطح زمین کمتری داشته و برای همه افراد با هر شرایط قدی مناسب خواهد بود.

موتور برقی سوپربایک

این موتورهای جز دسته‌بندی ریسینگ یا مسابقه‌ای قرار می‌گیرند به همین دلیل تغییرات زیادی روی این موتور‌ها صورت می‌گیرد و برای اهداف خاصی مانند مسابقات موتور جی پی و دیگر رقابت‌های موتور سواری در نظر گرفته می‌شوند. شرکت‌های موتورسیکلت سازی بهترین مدل‌های سوپر بایک خود را روانه مسابقات می‌کنند زیرا این کار به ترویج و فروش محصولات و مدل‌های دیگر این شرکت نیز کمک می‌کند. چرخ‌های این موتورسیکلت‌ها در سایز متوسط و هم اندازه هستند و مرکز ثقل این موتورها در قسمت جلوی بدنه قرار دارد. ارتفاع زین این موتورها از سطح زمین نیز مناسب بوده و افراد با شرایط قدی متوسط نیز می‌توانند سوار این موتور سیکلت برقی شوند.

شرکت موتور برقی توسن موتور

توسن موتور بزرگترین تولید کننده وسایل حمل و نقل برقی، مفتخر است با تولید و فروش انواع موتور برقی رضایت بسیاری از مشتریان تا کنون به بهترین نحوه جلب نماید. توسن موتور با ارائه خدمات پس از فروش و مشاوره در زمینه وسیله­‌های نقلیه الکتریکی، بهترین انتخاب را برای شما عزیزان رقم خواهد زد.